Подробности, фантастика и лозаризма

Подробности, фантастика и лозаризма

Подробности, фантастика и лозаризма

Blog Article



Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.

Вижте кои грешки се смятат за най-опасни според експерти от Института по лозарство и винарство в Плевен

Целта на резитбата е да се формират здрави и високо продуктивни растения, а това се постига много по-лесно с използването на висококачествени професионални лозарски ножици и инструменти.

Широко внедрените в практиката цинебни препарати се оказа, че стимулират развитието на брашнестата мана, която за кратко време се разпространи, освен в районите на Черно море и Дунава, така и в цялата страна.

Резитбата е задължителен процес при отглеждането на лозя. По време на резитбата изцяло или частично се премахват зрели едногодишни пръчки, рамена и други надземни части на главината.

Повече за технологията на виното и нейните тайни може да прочетете в интервюто ни с един от технолозите на вила "Юстина", Костадинка Рахова: Виното е емоция в бутилка - Шардонето е страст

Веднъж инсталирана, системата може да се ползва В ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ГОДИНИ.

Така ще подготвите добре вашата домашна лозница за зимуване.

Умерено-континентален климат със сухо, горещо лято, равнинен терен с хълмове и плата. Черноземите и сивите горски почви, образувани върху льос, както и традициите, поддържани и развивани в региона, определят особеностите и характеристиките на произвежданите вина.

По дисциплината „Технологии в лозарството“, студентите  получават лозарство подробна теоретична информация за съвременните аспекти в агротехниката на лозата.

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

Не е добре в близост до гроздето да засявате невен, магданоз или бял равнец.

Светлана Боянова: Браншът се нуждае от втори транш по Украинската помощ, става дума за оцеляване

По појавата на филоксерата и уништувањето на лозовите насади следува обнова на лозарството. Првенствено се подигнуваат лозови насади на површините кои биле и пред појавата на филоксерата. Започнува примена на лозни подлоги, лозите се одгледуваат на нискостеблени системи, со густо растојание на садење и без можност за примена на механизирана обработка.

Report this page